سرخط خبرها

دوپینگ در ورزش،دارو های نیروزا

مواد نيروزا يا به اصطلاح رايج‌تر «دوپينگ» گذشته از آن كه نوعي تقلب و بازي ناجوانمردانه به شمار مي‌آيد، عوارض جانبي زيادي را براي ورزشكاران به وجود مي‌آورد و زندگي آنها را دستخوش بحران مي كند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، آژانس جهاني مبارزه با دوپينگ در تعريف «دوپينگ» آورده كه عبارت است از مصرف مواد شيميايي و يا فيزيولوژي كه از سوي كميته‌ پزشكي ورزشي المپيك به علت تحريك دستگاه‌ عصبي و واكنش سريع در برابر رويدادها ممنوع شده باشد. همچنين در تعريف اين كميته‌ آمده است كه علت ممنوعيت استفاده از اين مواد نيروزا آسيب ها و آثار جانبي زياد آن‌ها براي ورزشكاران است تا جاي كه گاهي اوقات به مرگ ورزشكار منتهي مي‌شود. گذشته از اين به سبب اين كه اين مواد سبب عملكرد بهتر، كاهش درد و يا افزايش توانايي بدني و رواني ورزشكار مي‌شود استفاده از آن‌ها نوعي تقلب و رقابت ناجوانمردانه به شمار مي‌آيد.

آژانس جهاني مبارزه با دوپينگ WADA كه نهادي مستقل و جهاني است و مسئول اجرا و هماهنگي و اداره روند منع دوپينگ در تمام رشته هاي ورزشي است، اين مواد نيروزا را به سه دسته تقسيم كرده است:

* داروها و وسايلي كه در هر وقت و زماني ممنوعه هستند، چرا كه منجر به پمپاژ انواع هورمون‌ها در جسم مي‌شوند و به ساخت عضلات كمك مي‌كنند.

* داروها و مواد نيروزاي كه در چارچوب مسابقات ممنوع هستند، چرا كه ميزان اكسيژن در خون را افزايش مي‌دهند و منجر به فعال ساختن ژن‌ها و درمان شيميايي و فيزيكي در جسم مي‌شود.

* داروها و موادنيروزاي كه در انواع خاصي از ورزش‌ها مصرف مي‌شوند و اين‌ها هم به علت انتقال اكسيژن و فعال ساختن ژن‌ها ممنوع هستند.

عوارض ناشي از مصرف اين داروها فرا زماني است كه در زير مي‌توان به بعضي از آن‌ها اشاره كرد:

* اتصال سريع استخوان‌هاي در حال رشد

* تغييرات منفي در كبد

* نازايي دائم

* رويش مو در بعضي قسمت‌هاي معين بدن خانم‌ها

* بروز رشد غير عادي

* اضطراب هورمون‌ها

* كاهش توانايي قلب

* افزايش قند در خون

* اختلال چرخه قاعدگي

* اختلال غدد درون ريز و متابوليسم

* عدم تعادل در نمك خون

البته يك ورزشكار با مجوز WADA مي‌تواند طبق ضوابط و شرايط خاصي از اين داروها استفاده كند، ولي به شرط اين كه تا 21 روز قبل از آغاز هر رقابتي از آن‌ها استفاده نكند.

در قوانين آژانس جهاني مبارزه با دوپينگ آمده است كه مسئول دوپينگ مي‌تواند از يك بازيكن چه به صورت تصادفي و چه به صورت انتخابي در وقت مسابقه و يا خارج از آن درخواست تست دهد به طوري كه احتياج به آگاه ساختن ورزشكار از قبل نيست، حتي اگر يك هفته‌ قبل از آن آزمايش داده باشد، اما بايد ورزشكار يك فرم مخصوص را پر كند و يك نفر از كادر فني تيم و يا نزديكان او همراه او باشند، گذشته از آن بايد رضايت ورزشكار نسبت به تست دهي و اطمينان او از سلامت ابزار ها و وسايل آزمايش دهي حاصل شود چرا كه در صورت عدم رضايت او و پر نكردن فرم هاي مخصوص هيچ آزمايش صورت نخواهد گرفت.

بزرگترین رسوایی های دوپینگ در ورزش قهرمانی

دوپينگ لانس آرمسترانگ وچرخه سوار مطرح آمريکايي مشهورترين دوپينگ تاريخ ورزش است.وي با استفاده از مواد نيروزا موفق شد 7 بار در توردوفرانس قهرمان شد.تابستان ۲۰۱۲ لانس آرمسترانگ در رقابت‌های استقامت سه گانه آماتور شرکت کرد و طبق معمول جام قهرمانی را با خود به خانه برد. اما سازمان ضد دوپینگ آمریکا با انتشار گزارشی، این اسطوره دوچرخه سواری اهل تگزاس را متهم به استفاده بی‌سابقه از داروهای نیروزا کرده است

Lance Armstrong

ديه گو مارادونا فوتباليست مطرح آرژانتيني از جمله دوپينگي هاي مشهور است.اودر فينال جام جهاني 1986 مقابل انگليس با دست خود گلزني کرد و گفت که اين گل با دست خدا به ثمررسيده است.وي در سال 1991 نيز متهم به مصرف کوکائين شد.موارد دوپينگ مارادونا تنها به اين ختم نمي شود.البته ورزش در ورزش فوتبال تکنیک و تاکتیک بیشتر از توان جسمانی میتواند کاربرد داشته باشد به همین علت در رشته های ورزشی که دوپینگ نقش کمرنگ تری دارد از مجازات های سبکی برای ورزشکاران خاطی استفاده میکنند.

Diego Maradona

بن جانسون دونده مطرح کانادايي در المپيک 1988 پس از قهرماني در دوي 100 متر به دليل افشا شدن استفاده از مواد نيروزا دو سال محروم شد.با دومين مورد دوپينگش وي براي هميشه از حضور در ميادين محروم گشت.

Ben Johnson

تيم ملي بسکتبال پارالمپيک اسپانيا در المپيک 2000 سيدني قهرمان شد. اما پس از اينکه مشخص شد 10 بازيکن اين تيم دچار معلوليت نيستند مدال طلاي اين تيم بازپس گرفته شد.

لوئيس رستو بوکسور مطرح به دليل مجروح کردن چشم حريفش که جبران ناپذير بود براي هميشه از دنياي ورزش محروم شد و به سه سال حبس جريمه گشت.

Luis Resto

يوهان مولگ اسکي باز مطرح آلماني. پس از مشخص شدن دوپينگ وي همه مدال هاي طلايش که در المپيک هاي مختلف کسب کرده بود بازپس گرفته شد و دو سال نيز محروم گشت.

Johann Mühlegg

همچنین ببینید

انسولین - www.maxstar.ir

انسولین مهمترین هورمون آنابولیک کشف شده ی ما

انسولین : مهمترین هورمون آنابولیک کشف شده ی ما نکته ای که مسلم است این …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *