آخرین خبرها
خانه / اخبار مکمل ها / نقش پروتئین وی در ساخت عضله

نقش پروتئین وی در ساخت عضله

پروتئین ایزوله - www.maxstar.ir

پروتئین وی غذای عالی برای ایجاد ماهیچه، کاهش وزن اضافی و تقویت سلامتی است. پروتئین وی یک منبع قابل جذب تر برای پروتئین نسبت به هر نوع منبع دیگر به دست می دهد و هضم آن نیز بسیار ساده است. جای تعجب نیست که اولین منبع پیشنهادی برای پروتئین برای هر فردی است علی الخصوص بدنسازان و کسانی که مشکل تحمل لاکتوز دارند.

پروتئین وی برای سلامتی و قدرت

برای ورزشکاران و بدنسازان، ممکن است خبرهای خوب دیگری هم وجود داشته باشد. آنتی اکسیدان های طبیعی از قبیل موارد یافت شده در پروتئین وی ، حفاظت در برابر سمی شدن میوبلاستیک و صدمه ی به ماهیچه ناشی از گونه های واکنشی اکسیژن (ROS) طی تمرینات سنگین را ارائه می کنند. مطالعات اخیر گزارش شده توسط Green Med Info بیان می کنند که « پروتئین  وی ظرفیت آنتی اکسیدانی علیه استرس اکسیداتیو شدید را بهبود بخشید و ممکن است به عنوان یک منبع جایگزین برای آنتی اکسیدها برای جلوگیری از صدمات ورزشی ناشی از ROS به کار گرفته شود.»

پروتئین وی از کجا به دست می آید؟

پروتئین وی پروتئین کروی است که یک محصول فرعی تولید پنیر است. این یکی از ساده ترین غذاهای طبیعت است ولی با این حال یکی از غنی ترین منابع پروتئین هم محسوب می شود. شما حتی می توانید پروتئین وی را به تنهایی با قرار دادن یک ظرف از شیر خام بر روی میزی در دمای اتاق به مدت چند روز و اجازه دادن به طبیعت برای انجام کار خود، به دست آورید. شیر به صورت طبیعی دلمه می بندد (که می توان آن را فشار داد و آب آن را گرفت تا به وی رسید) و پروتئین مایع را می توان جدا نمود.

پروتئین وی شامل تمامی ترکیبت قابل حل یافت شده در شیر از قبیل لاکتوز، مواد معدنی و لکتالبومین است ولی فاقد بخش عظیمی از چربی است که به همراه دلمه های شیر جدا شده است.

برای راحتی بیشتر، پروتئین آب پنیر خشک شده و به شکل پودری فروخته می شود. به سادگی می توانید با افزودن آب آن را به حالت اولیه بازگردانید. بعضی از فرآیندهای خشک کننده گرمای بالایی را به پروتئین وی اعمال می کنند که به مانند پاستوریزه نمودن شیر است. پروتئین وی تغییر ماهیت داده می شود تا یک ژل پروتئینی ایجاد شود ولی این فرآیند می تواند بسیاری از مواد معدنی و ویتامین های پروتئینوی را از بین ببرد و می تواند منجر به ایجاد آلرژی شود. به همین دلیل است که همواره باید پروتئین آب پنیر خود را از منبعی تهیه کنید که فرآوری با گرمای پایین را مورد استفاده قرار می دهد.

پروتئین وی چگونه باعث ایجاد ماهیچه می شود

تحقیقات نشان می دهد که مصرف مکمل پروتئین وی به همراه تمرینات استقامتی باعث کمک به ایجاد ماهیچه در مقایسه با تمرین خالی خواهد شد. مطالعات انجام شده توسط دانشگاه لورنتین در اونتاریو به این نتیجه رسیده اند که «مصرف مکمل پروتئین طی تمرن مقاومتی، بدون توجه به منبع آن، باعث افزایش توده ی بافت بدون چربی و قدرت در مقایسه با شبه داروی تک کالری و تمرین استقامتی شده است». پروتئین وی کاراترین روش برای افزودن پروتئین به رژیم غذایی خود بدون چربی یا کالری های اضافی است. پروتئین وی معمولا شامل ۸۰ تا ۹۰ درصد پروتئین در مقایسه با گوشت قرمز بدون چربی (۲۰ درصد)، مرغ (۲۰ درصد)، ماهی (۲۰ درصد)، تخم مرغ (۶-۸ درصد) یا پنیر (۱۰ تا ۳۰ درصد) است. پروتئین وی برای بدن مواردی را فراهم می کند که برای ایجاد ماهیچه، قدرت و بازیابی سریع بعد از تمرین نیاز دارد.

پروتئین وی به سرعت هضم می شود بنابراین بدن شما می تواند  به سرعت آن را شکسته و از آن استفاده کند. بهترین روش برای مصرف پروتئین وی دقیقا قبل و دوباره دقیقا بعد از تمرین است. بعد از تمرین مقاومتی، بدن نیازمند یک منبع پروتئین با جذب سریع است و از آن برای ساخت ماهیچه و بازیابی انرژی مصرف شده استفاده می شود

آنتی اکسیدان های پروتئین وی به چه صورت ماهیچه را ترمیم کرده و می سازند

پروتئین وی همچنین یک آنتی اکسیدان قوی است که سیستم ایمنی را تقویت می کند- یک مزیت سلامتی دیگر. این ماده به ترمیمی سریع ماهیچه ها کمک کرده و به بدن اجازه می دهد تا رشد ماهیچه را به شکلی ایمن و طبیعی تقویت نماید. در طول زمان، پروتئین وی باعث افزایش توده ی ماهیچه ای بدون چربی، کاهش زمان بازیابی، ترمیم سریع تر ماهیچه ها، افزایش نرخ متابولیکی و کاهش هر نوع شکستن احتمالی ماهیچه ها بعد از تمرین می شود.

بهترین روش برای مصرف پروتئین وی

اغلب مردم کنسانتره های پروتئین وی را به شکل پودر با قابلیت ترکیب ساده ترجیح می دهند. این کنسانتره ها حاوی حدود ۸۰ درصد پروتئین بوده و مقرون به صرفه ترین منبع به ازای گرم پروتئین هستند. ایزوله های پروتئین وی حتی در مقایسه با کنسانتره ها دارای محتوای پروتئین بالاتری، یعنی حدود ۹۰ درصد، هستند که باعث می شود کربوهیدرات، چربی و لاکتوز کمتری داشته باشند. دلیل اینکه این حالت بهترین شکل برای مصرف پروتئین وی نیست این است که اندکی گران تر است، دارای یک مزیت تمیزتر است ولی سازگاری آبی بیشتری دارد. به علاوه، ایزوله های پروتئین وی حاوی مواد معدنی آلکالی کننده، ویتامین ها و لیپیدها نیستند که همگی در مرحله ی فرآوری از بین رفته اند که می تواند ایزوله ی پروتئین وی را بیش از حد اسیدی نماید.

بهتر است که به دنبال محصولی بگردید که ارگانیک و عاری از هورمون بوده و به صورت سرد فرآوری شده باشد، قابل حل در آب باشد و به صورت طبیعی شیرین شد ه باشد. پودر پروتئین وی ساخته شده از شیر پاستوریزه، غنی و خامه ای است، قابلیت هضم بالایی دارد و مزه ی کامل تری را نیز به دست می دهد. منبع مورد علاقه ی من برای پروتئین وی عبارت است از مواد لبنی پرورده از قبیل شیر بز، کفیر یا آماسای.

یک منبع عالی دیگر برای وی  عبارت است از محصولات مایعی چون سوروویو ( ) که پروتئین وی پرورده را با آب چشمه های کوهستانی ترکیب می کند. این امر نه تنها پروتئین، پروبیوتیک ها و آنتی اکسیدان های به دست آمده از پروتئین وی را به دست می دهد بلکه به بدن آبرسانی هم می کند. نوشیدن آن بسیار خوب است و دارای مزه از طریق آب میوه های ارگانیک، عسل و روغن های ضروری است.

حتما ببینید

ماسل فارم

مکمل زد ام آ – ماسل فارم

ورزشکاران حرفه ای و غیر حرفه ای می‌بایستی دوره خواب خود را بهینه سازند، زیرا خواب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.