آخرین خبرها
خانه / آنتی اکسیدان ها / فواید آنتی اکسیدانی آلفا لیپوئیک اسید

فواید آنتی اکسیدانی آلفا لیپوئیک اسید

غذاهایی چون بروکلی و اسفناج چه دارند که آن هارا تا این حد سالم می کند؟ البته که فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی ولی همین طور دیگر ترکیب های شیمیایی مهمی که ما آن ها «آنتی اکسیدان» می نامید از قبیل آلفا لیپوئیک اسید (ALA).

به احتمال زیاد مطالب زیادی را در خصوص منافع آنتی اکسیدان های مختلف و غذاهای غنی از آنتی اکسیدان شنیده اید- مبارزه با التهاب، کمک به مبارزه با سرطان یا بیماری قلبی، جلوگیری از افسردگی و کاهش قدرت شناختی و موارد متعدد دیگر- ولی آیا تا الان به این موضوع فکر کرده اید که آنتی اکسیدان ها واقعا چه هستند و چگونه در بدن کار می کنند؟ آلفا لیپوئیک اسید- یک نوع آنتی اکسیدان- نوعی از ترکیب های یافت شده در غذاهای گیاهی است که ما معمولا مصرف می کنیم که رادیکال های آزاد را تمیز می کند، با التهاب

مبارزه می کند و فرآیند پیری را کند می کند. ولی شاید مهم ترین استفاده ی معروف آن در درمان طبیعی دیابت باشد.

انسان ها همچنین مقدار اندکی آلفا لیپوئیک اسید را به تنهایی ایجاد می کنند، هرچند غلظت آن در جریان خون ما تا حد زیادی بالاتر خواهد رفت وقتی که یک رژیم غذایی سالم داشته باشیم. لیپوئیک اسید که به صورت طبیعی در غذاهایی مثل گیاهان سبز، سیب زمینی ها و انواع خاصی از مخمر وجود دارد، مشابه با یک ویتامین است از این لحاظ که همچنین می تواند در آزمایشگاه به صورت مصنوعی ایجاد شود بنابراین می توان آن را به عنوان یک مکمل ضد التهابی مصرف نمود (که در این حالت آلفا لیپوئیک اسید نامیده می شود).

آلفا لیپوئیک اسید چگونه عمل می کند

لیپوئیک اسید در بدن یافت می شود و همین طور توسط گیاهان و حیوانات نیز سنتز می گردد. این ماده در تمامی سلول های درون بدن وجود دارد و به تبدیل گلوکوز به «سوخت» برای بدن کمک می کند. آیا ضروری است که شما یک دوز خاص از آلفا لیپوئیک اسید را هر روز مصرف کنید؟ دقیقا نه. هرچند ما می توانیم مقداری از آن را بدون مکمل ها یا منابع غذایی بیرونی تولید کنیم (که به همین دلیل است که یک «ماده ی مغذی ضروری» شناخته نمی شود)، خوردن یک رژیم غذایی پر از آنتی اکسیدان به علاوه ی استفاده ی بالقوه از  مکمل های آلفا لیپوئیک اسید می تواند باعث افزایش مقدار در گردش در بدن شود که مطالعات نشان داده اند این امر دارای مزایای بسیاری است (۱).

ارزشمندترین نقش آلفا لیپوئیک اسید در بدن عبارت است از مبارزه با اثرات رادیکال های آزاد که محصولات فرعی خطرناک

واکنش های شیمیایی هستند که طی فرآیند اکسیداسیون شکل می گیرند. درو نسلول های ما، آلفا لیپوئیک اسید به دی هیدرولیپوئیک اسید تبدیل می شو دکه دارای اثرات حفاظتی بر روی واکنش های سلولی طبیعی است.

در حالی که اکسیداسیون در بدن در طول زمان رخ می دهد- به دلیل واکنش های شیمیایی طبیعی از قبیل خوردن یا حرکت کردن، و همین طور قرار گیری در معرض آلودگی ها و سم های زیست محیطی- تعدادی ترکیب های خاص ممکن است واکنشی شده و به سلول های صدمه بزنند. گاهی، این امر باعث رشد سلول های غیر طبیعی و تکثیر آن ها می شود یا ممکن است دارای اثرات دیگری از قبیل کند شدن کارایی متابولیک و تغییر سیگنال دهی نورون ها باشد.

به مانند سایر آنتی اکسیدان ها، آلفا لیپوئیک اسید می تواند به کند شدن صدمه ی سلولی کمک کند که یکی از دلایل اصلی بیماری هایی از قبیل سرطان، بیماری قلبی و دیابت است. همچنین در بدن برای بازیابی سطح ویتامین ها از قبیل ویتامین E و ویتامین سی به همراه کمک به بدن برای هضم و استفاده از مولکول های کربوهیدرات در هنگام تبدیل آن ها به انرژی قابل استفاده عمل می کند (۲).

به علاوه، آلفا لیپوئیک اسید به مانند یک هم افزا با ویتامین های ب عمل می کند که برای تبدیل تمامی ماکرومواد مغذی از غذا به انرژی مورد نیاز هستند. و سنتز شد ه و با مولکول های پروتئین پیوند می یابد که باعث میشود به عنوان عامل مهم برای چندین آنزیم مهم میتوکندری عمل کند (۳). چیزی که باعث می شود آلفا لیپوئیک اسید منحصر به فرد باشد عبارت است از اینکه هم قابل حل در آب است و هم قابل حل در

چربی، برخلاف سایر مواد مغذی (از قبیل ویتامین های ب یا ویتامین آ، سی، دی یا ای)، که تنها می توانند به شکل صحیح توسط یکی از این دو جذب شوند (۴). شواهدی وجود دارد که آلفا لیپوئیک اسید به عنوان یک «کی لیت کننده ی فلزهای سنگین» عمل می کند و با فلزات (که سم ها نیز نامیده می شوند) در بدن پیوند می یابد که شامل جیوه، آرسنیک، آهن و سایر اشکال رادیکال های آزاد است که راه خود را از طریق آب، هوا، محصولات شیمیایی و منابع غذایی به درون جریان خون می یابند. در نهایت (گویی همه ی این ها کافی نیست!)، آلفا لیپوئیک اسید می تواند شیوه ی استفاده ی بدن از یک آنتی اکسیدان بسیار مهم معروف به گلوتاتیون را افزایش دهد و ممکن است متابولیسم انرژی را نیز افزایش دهد- که به همین دلیل است که بعضی از ورزشکاران از مکمل های آلفا لیپوئیک اسید برای تقویت عملکرد فیزیکی استفاده می کنند.

آلفا لیپوئیک اسید - www.maxstar.ir

۵- مزایای آلفا لیپوئیک اسید برای سلامتی

به این دلیل که آلفا لیپوئیک اسید به عنوان یک پادزهر برای استرس اکسیداتیو و التهاب عمل می کند، به نظر می رسد که با صدمات وارد شده به عروق خونی، مغز، نورون ها و ارگان هایی از قبیل قلب یا کبد مبارزه می کند. این بدان معنا است که این ماده مزایای متعددی را در سراسر بدن به دست می دهد از درمان طبیعی بیماری آلزایمر گرفته تا کنترل بیماری کبد. به این دلیل که آلفا لیپوئیک اسید یک ماده ی مغذی ضروری رسمی نیست، یک مقدار روزانه ی پیشنهادی مورد نیاز برای جلوگیری از کمبود آن تعیین نشد هاست. با این حال، کم بودن آنتی اکسیدان ها به صورت کلی می تواند باعث تسریع فرآیند پیری شود که منجر به علائمی از قبیل عملکرد

ایمنی تضعیف شده، کاهش توده ی ماهیچه ای، مشکلات قلبی عروقی و مشکلات حافظه شود.

در اینجا پنج روش ارائه می شوند که افزودن آلفا لیپوئیک اسید بیشتر در رژیم غذایی خود (برای برای بعضی افراد، همچنین مصرف مکمل ها) می تواند به شما کمک کند تا احساس سلامت و جوانی کنید:

۱- مبارزه با دیابت  و مشکلات  دیابتی

به این دلیل که آلفا لیپوئیک اسید می تواند از سلول ها و نورون های دخیل در تولید هورمون حفاظت کند، یکی از مزایای آن این است که حفاظت در برابر دیابت را ارائه می کند. آلفا لیپوئیک اسید به عنوان یک داروی موثر در درمان نوروپاتی حرکتی-حسی دیستال دیابتی در نظر گرفته می شود که در حدود ۵۰ درصد افراد مبتلا به دیابت را مبتلا می کند (۵). در شکل مکمل غذایی، به نظر می رسد که آلفا لیپوئیک اسید به بهود حساسیت به انسولین کمک می کند و ممکن است همچنین حفاظت در برابر سندرم متابولیک را ارائه نماید- اصطلاحی که به خوشه ای از وضعیت ها از قبیل فشارخون بالا، کلسترول و وزن بدن داده شده است. تعدادی شواهد همچنین نشان می دهد که این ماده می تواند به پایین آوردن سطوح قند در خون کمک کند.

آلفا لیپوئیک اسید برای کمک به تسکین مشکلات و علائم دیابت ناشی از صدمه به اعصاب، شامل بی حسی در پاها و بازوها، مشکلات قلبی عروقی، اختلالات مرتبط با چشم، درد و ورم استفاده می شود. به همین دلیل است که باید بخشی از هر نوع برنامه ی رژیمی دیابتی برای درمان این اختلال گسترده باشد. کسانی که نوروپاتی پیرامونی را به عنوان عارضه ی جانبی

دیابت تجربه می کنند می توانند رهایی از درد، حالت سوختگی، خارش، مور مور شدن و بی حسی را با استفاده از آلفا لیپوئیک اسید بیابند، هرچند اغلب مطالعات نشان می دهند که دوزهای بالا به شکل درون وریدی در مقایسه با خوردن غذاهای غنی از آلفا لیپوئیک اسید موثرتر خواهد بود. یک مزیت اصلی مکمل آلفا لیپوئیک اسید در دیابت عبارت است از کاهش ریسک مشکلات نوروپاتیکی که بر روی قلب تاثیر می گذدارند چرا که در حدود ۲۵ درصد از مردم دارای دیابت دچار نوروپاتی مستقل قلبی عروقی (CAN) نیز می شوند. CAN با کاهش قابلیت تغییر نرخ تپش قلب شناخت هشده و مرتبط با افزایش خطر مرگ و میر در افراد دچار دیابت می شود. تحقیقات نشان می دهند که مصرف مکمل با ۶۰۰ میلی گرم در روز از ALA (یا LA که گاهی به این صورت خوانده می شود) به مدت سه هفته به شکل چشم گیری باعث کاهش علائم نوروپاتی پیراموین دیابتی می شود هرچند بعضی از پزشکان از دوزهای تا ۱۸۰۰ میلی گرم در روز به شکل ایمن در بیماران تحت نظر خود استفاده می کنند.

۲- حفظ سلامت چشم

استرس اکسیداتیو می تواند به اعصاب درون چشم ها آسیب زده و باعث مشکلات بینایی شود، علی الخصوص در افراد دارای دیابت یا افراد مسن تر. آلفا لیپوئیک اسید به شکلی موفق برای کمک به کنترل علائم اختلاات مرتبط با چشم به کار گرفته است است، شامل از دست دادن بینایی، تخریب لکه ای، صدمه به شبکیه، آب مروارید، آب سیاه و بیماری ویلسون.

نتایج به دست آمده از تعدادی از مطالعات نشان می دهد که استفاده ی بلند مدت از آلفا لیپوئیک اسید دارای اثرات

مثبتی بر روی ایجاد رتینوپاتی (بیماری شبکیه) است چرا که صدمه ی اکسیداتیوی را متوقف می کند که می تواند منجر به تغییر DNA در شبکیه شود (۶). در حالی که سن افراد بالا می رود، بینایی آن ها آسیب بیشتری می بیند که به همین دلیل مهم است که یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی را بسیار قبل از سن پیری مصرف نمایید تا مانع تخریب بافت چشمی یا از دست دادن بینایی زودهنگام شوید.

۳- جلوگیری از اتلاف حافظه و کاهش قدرت شناختی

ما می دانیم که یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی دارای «غذاهای مغز» مختلف به حفاظت از حافظه کمک می کند. بعضی از متخصصین مراقبت های بهداشتی از مکمل های آلفا لیپوئیک اسید برای کمک به بیماران برای جلوگیری از صدمه ی عصبی، از دست دادن حافظه، نقص حرکتی و تغییرات در عملکرد شناختی استفاده می کنند به این دلیل که این ماده دارای فعالیت آنتی اکسیدانی است. به نظر می رسد که آلفا لیپوئیک اسید (ALA) به سادگی با عبور از مانع خون-مغز وارد مغز می شود و در آنجا از بافت های حساس عصبی و مغز حفاظت می کند. همچنین برای جلوگیری از سکته ها و سایر مشکلات مغزی شامل دمانس در افراد مسن به کار می رود.

آزمایش های اخیر با استفاده از رات ها نشان داده اند که آلفا لیپوئیک اسید به ترمیم صدمات در سلول های پیر مغز کمک می کند، عملکرد در وظایف حافظه ای را بهبود می بخشد، صدمات اکسیداتیو را کاهش داده و عملکرد میتوکندری را بهبود می بخشد، هرچند ما هنوز نمی دانیم که این مزیت ها به چه صورتی برای پیری انسان اعمال می شوند (۷).

به چه صورتی برای پیری انسان اعمال می شوند (۷).

۴- کمک به  تقویت  گلوتاتیون

گلوتاتیون توسط بسیاری از متخصصین به عنوان «آنتی اکسیدان برتر» شناخته می شود چرا که برای ایمنی، سلامت سلولی و جلوگیری از بیماری ضروری و حیاتی است. تعدادی از مطالعات مشخص نموده اند که ۳۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی گرم آلفا لیپوئیک اسید به افزایش توانایی گلوتاتیون برای تنظیم واکنش ایمنی بدن و مبارزه با بیماری هایی از قبیل دیابت/مقاومت در برابر انسولین و حتی اچ آی وی/ایدز کمک می کند (۸). در افراد بالغ استفاده از مکمل آلفا لیپوئیک اسید به نظر دارای تاثیر مثبت بر بیماران دارای سندرم های نقص ایمنی و ویروس های قوی با بازگرداندن سطوح گلوتاتیون کلی خون و بهبود واکنش عملکردی لمفوسیت ها به میتوژن های سلول تی است.

۵- احتمال کمک  به  حفاظت  از پوست در برابر صدمات

هنگامی که مسئله ی مبارزه با علائم فیزیکی پیر شدن بر روی پوست مطرح است، تعدادی مطالعه دریافته اند که کرم های درمان موضعی شامل ۵ درصد آلفا لیپوئیک اسید می تواند به کاهش خطوط ریز ایجاد شده به دلیل قرار گیری در برابر اشعه ی خورشید کمک کند. صدمه به پوست یکی از عوارض جانبی مقادیر بالای رادیکال های آزاد است که به همین دلیل است که گفته می شود که میوه ها و سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان باعث می شوند جوان به نظر برسید.

چه مقدار نیاز داریم ؟ و بهترین منابع آلفا لیپوئیک اسید

بهترین روش برای دریافت هر نوع ماده ی مغذی به صورت ایدئال از طریق منابع غذایی واقعی است چرا که به این شیوه بدن شما می داند که چگونه به بهترین شکل مواد شیمیایی مختلف را جذب کرده و مورد استفاده قرار دهد. آلفا لیپوئیک اسید در بسیاری از منابع گیاهی و حیوانی مختلف مشاهده می

شود چرا که به مولکول های پروتئین پیوند یافته است (علی الخصوص لیسین).

غلظت آلفا لیپوئیک اسید در غذاهای مختلف می تواند بسته به محل رشد آن ها، کیفیت خاک، تازه بودن آن ها و چگونگی آماده کردن آن ها متفاوت باشد بنابراین به سختی می توان مقدار موجود در هر نوع از غذا را به صورت کمی بیان نمود. تحقیقات زیادی در خصوص مقدار آلفا لیپوئیک اسید در غذاهای مختلف انجام نشده است هرچند می دانیم که سبزیجات و بعضی انواع گوشت های ارگان ها دارای بالاترین مقدار هستند.

با این حال، هنگامی که یک رژیم غذایی مبتنی بر غذای کامل را مصرف می کنید و انواع مواردی را که می خورید تغییر می دهید، این احتمال وجود دارد که مقدار مناسبی علاوه بر مقداری که بدن شما از قبل در خود دارد، مصرف می کنید.

در اینجا تعدادی از بهترین منابع غذایی برای آلفا لیپوئیک اسید آورده شده اند (۹):

 • بروکلی
 • اسفناج
 • گوشت قرمز
 • گوشت ارگان ها (از قبیل جگر، قلب، کلیه ی گاو و یا مرغ)
 • کلم بروکسل
 • گوجه فرنگی
 • مخمر
 • چغندر
 • هویج

  دوزهای پیشنهادی آلفا لیپوئیک اسید

  اگر تصمیم گرفتید مکمل های آلفا لیپوئیک اسید را مصرف کنید به خاطر داشته باشید که مصرف بیشتر همواره منجر به نتایج بهتر نمی شود. در حالی که عوارض جانبی و خطرات مصرف بیشتر به نظر بسیار نادر هستند (با توجه به اینکه این ماده یک ماده ی شیمیایی طبیعی یافت شده در بدن در تمامی زمان ها است)، مقدار کمی مثل ۲۰ تا ۵۰ میلی گرم در روز به نظر برای سلامت عمومی حفاظتی کافی است. دوزهای بالاتر تا ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلی گرم در روز گاهی در بیماران مبتلا به دیابت یا اختلالات شناختی استفاده می شوند ولی برای عموم مردم توصیه نمی شوند.

  دوزهای پیشنهادی بر اساس نظر فرد پاسخ دهنده متفاوت هستند ولی در ادامه تعدادی دستورالعمل کلی در دامنه ی ایمن ارائه شده اند:

  • ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم برای اهداف آنتی اکسیدان در افراد بالغ سالم
  • ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلی گرم برای بیماران دارای دیابت (تقسیم شده به دو دوز معمولا به صورت قرص های ۳۰ تا ۵۰ میلی گرمی)
  • ۶۰۰ تا ۱۸۰۰ میلی گرم برای بیماران دارای بیماری عصبی و نوروپاتی دیابتی (دوزهای بالای این چنینی تنها با نظارت پزشک باید مصرف شوند)

  بر اساس گفته های محققین دانشگاه ایالتی اورگان، مقادیر لیپوئیک اسید موجود در مکمل هیا غذایی (با دوزهای از ۲۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم) می تواند ۱۰۰۰ برابر بیشتر از مقادیریبر اساس گفته های محققین دانشگاه ایالتی اورگان، مقادیر لیپوئیک اسید موجود در مکمل هیا غذایی (با دوزهای از ۲۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم) می تواند ۱۰۰۰ برابر بیشتر از مقادیری باشد که می توان از طریق رژیم غذایی به دست آورد! مصرف مکمل های آلفا لیپوئیک اسید با یک وعده ی غذایی احتمالا باعث کاهش قابلیت دسترسی زیستی آن می شود بنابراین اغلب متخصصین پیشنهاد می دهند که با شکم خالی مصرف شود (یا حداقل یک ساعت قبل یا بعد از غذا خوردن) تا بهترین نتایج به دست آید.

  عوارض جانبی احتمالی و تعاملات  آلفا لیپوئیک اسید

  مکمل های آلفا لیپوئیک اسید در کودکان و زنان حامله یا زنانی که به نوزادان شیر می دهند مورد مطالعه قرار نگرفته است، بنابراین در حال حاضر تنها باید در افراد بالغ مصرف شود. عوارض جانبی آلفا لیپوئیک اسید به شکل مکمل معمولا به ندرت به وجود می آیند ولی برای بعضی از افراد عبارتند از: بی خوابی، خستگی، اسهال، دانه های روی پوست یا سطح قند پایین خون (علی الخصوص در افراد دارای دیابت یا قند خون پایین که در حال مصرف دارو هستند).

  تعدادی از تعاملات احتمالی یا وضعیت هایی که باید قبل از مصرف مکمل های آلفا لیپوئیک اسید اضافی با پزشک خود مشورت کنید عبارتند از:

  • اگر کمبود تیامین (ویتامین ب ۱) دارید که مرتبط با بیماری کبد/سوء مصرف الکل است.
  • اگر در حال مصرف دارو برای دیابت به منظور کنترل انسولین هستند چرا که این امر می تواند خطر کم شدن قند خون را افزایش دهد
  • اگر اخیرا شیمی درمانی کرده اید یا داروهای سرطان مصرف می کنید.
  • اگر سابقه ی اختلال تیروئید دارید.
  • ******************************************

   کروم (ماده معدنی کمیاب)

   کروم به منزله بیلی است که سوخت را درون کوره میریزد.این ماده معدنی کمیاب به انسولین متصل میشود تا به عبور گلوکز(قند خون) از جدار سلول و ورود آن به داخل سلول،یعنی جایی که برای تولید انرژی میسوزد،کمک کند.افرادی که کروم کافی مصرف نمیکنند ممکن است دچار حالتی شوند که به آن عدم تحمل گلوکز می گویند..این افراد قند خون بالایی دارند و اغلب سطح انسولین خون آنها نیز بالا است.سطح بالای خون این افراد با تجویز انسولین اضافی پایین نمی افتد،اما با مصرف کروم مورد نیاز،قند خونشان کاهش می یابد.

   ………………………………………………………………….

   بهترین مکمل ها برای سالم ماندن

   وی پروتئین , کراتین , نیتریک اکساید و بی سی ای ای ها .ممکن است هر روز از این مکمل ها استفاده کنید.اما برای سلامتی کلی خود باید چه مکمل هایی مصرف کنید؟

حتما ببینید

آمینو انرژی اپتیموم نوتریشن

بررسی آمینو انرژی اپتیموم نوتریشن

هر فردی که به هر نوع فعالیت وزنه برداری می پردازد، یقینا در مورد مکمل‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.